User:MarcinZam

Domy seniora – co i jak

Czy ty albo twoi bliscy stanąłeś w obliczu nagłej decyzji ulokowaniu kogoś z rodziny w domu seniora z powodu ciężkiej choroby lub urazu osoby bliskiej lub nie dajesz sobie rady z nasilającą się chorobą jak np. choroba Alzheimera czy Parkinsona? Branie pod uwagę domu opieki jest trudną decyzją. Emocje takie jak poczucie winy i gniew są typowe.
W tym artykule chcę pokazać ci i twoim krewnym jak podjąć świadomą decyzję.

Wraz ze starzeniem się ludzi, coraz więcej z nas ma dylemat umieszczenia osoby starszej w domu starców. Może być to decyzja, która wystąpi nagle po hospitalizacji lub z czasem, gdy opieka na starszym człowiekiem staję się coraz bardziej uciążliwa.
Decyzja ta może być odkładana, z powodu mitów, co do działań tych instytucji. Aby ułatwić wam podjęcie tej ważnej decyzji, ważne jest aby dowiedzieć się jak najwięcej o domach starców.

Jaki powinien być idealny dom starców lub dom specjalistycznej opieki pielęgniarskiej?

W domu spokojnej starości jest zwykle, poza szpitalem, wysoki poziom opieki dla starszych osób. Pracownicy domu spokojnej starości powinni zapewniać pomoc przy wstawaniu z łóżka, podczas karmienia czy kąpania. W najlepszym domu seniora dyplomowany lekarz sprawuje opiekę nad każdym pacjentem a pielęgniarka jest ciągle w budynku. Inni lekarze oraz terapeuci zajęciowi lub fizyczni powinni być dostępni na żądanie. Umożliwia to realizację procedur medycznych i niektórych zabiegów bezpośrednio na miejscu.

Mity o domach seniora

- Jeśli nie potrafimy dbać o swoich bliskich w domu, dom starców jest jedynym rozwiązaniem
Na dzień dzisiejszy istnieje wiele możliwości, jak pomóc osobom starszym w domu. Począwszy od pomocy w sprawunkach i praniu, do sprawowania pomocy w dostępie do usług medycznych. Jeśli opieka w domu jest możliwa i nie występuje potrzeba ciągłej kontroli stanu zdrowia krewnego, mieszkanie osoby starszej u nas jest najlepszą opcją. Nawet jeśli fachowa opieka lekarska jest potrzebna co jakiś czas, to i tak lepiej by pielęgniarka czy lekarz odwiedzili chorego w domu.

- Domy opieki są dla osób starszych, których bliscy nie interesują się nimi.
Wiele kultur ma zakorzenione przekonanie, że obowiązkiem rodziny jest opieka nad rodzicami. Jednak w dzisiejszym świecie żyje dużo małych rodzin mieszkających daleko od siebie. Ludzie często emigrują za pracą i opieka nad osobą z przewlekłą chorobą, czasem nie jest możliwa. Wtedy, gdy taka rodzina znajdzie dla osoby starszej dom seniora, nie znaczy, że nie dba o swoich bliskich. Gdy nie można zapewnić właściwej opieki, odpowiednią decyzją jest, aby znaleźć miejsce, w którym zostaną spełnione potrzeby twojego krewnego.

- Domy starców są kiepsko prowadzone i dlatego ja i moja rodzina lękamy się zostawiać starszą osobę do domu seniora.
Doświadczenia wskazują, że nie jest prawdą, że wszystkie domy starców świadczą mierną opiekę. Istnieje wiele możliwości na zebranie danych o miejscu przyszłego pobytu dla osoby bliskiej. Bez trudu w sieci znajdziemy informacje o ośrodku, a wszelkie naruszenia są upubliczniane i ogólnie dostępne, tak by pomóc ci w podjęciu decyzji.

- Kiedy trafię do domu opieki, zostanę tam na zawsze.
Niektóre choroby lub urazy wymagają, by osoba starsza pozostała do końca swoich dni w domu starców. Jednak wiele osób trafia do domu opieki po nieprzewidzianej operacji, np. w konsekwencji wypadku. Po okresie rehabilitacji, powrót do domu jest całkiem realny.

Oto kilka pytań, które trzeba zadać sobie rozważając dom spokojnej starości:

- Czy mogę opiekować się osobą schorowaną w domu?
Jeśli osoba starsza w ostatnim czasie miała poważną chorobę lub była na operacji, to prawdopodobnie lekarz wytłumaczył nam w jakim miejscu osoba ta będzie miała najlepsze warunki do powrotu do zdrowia lub najlepszą opiekę. Gdy jednak widzimy u chorego narastające objawy choroby, to w trakcie kolejnej wizyty lekarskiej powinniśmy zapytać, czy możemy dalej opiekować się chorym, czy lepiej potrzeby chorego będą zaspokajane w domu opieki.

- Czy osoba starsza ze względu na nasilającą się chorobę lub niepełnosprawność może czuć się niezagrożona w naszym mieszkaniu?
Musimy przemyśleć własną sytuację mieszkaniową. Czy zauważamy duże ryzyko upadku ze schodów, czy może ona nie zauważyć np. gorącego piekarnika? Jeśli w naszym mieszkaniu stale przebywa ktoś, kto może zwrócić uwagę i pomóc w wielu czynnościach naszemu seniorowi, to lepiej, by pozostawić go u nas. Jeśli jednak boimy się, że w trakcie naszej nieobecności może dojść do jakichś przykrych zdarzeń, należy pozostawić go pod okiem pracowników domu starców.

- Czy naszym jedynym obowiązkiem w życiu będzie nad osobą starszą?
Blizcy często muszą dzielić czas na pracę, swoje obowiązki wobec rodziny, a niekiedy również martwić się o własne zdrowie. Nie ma więc szans, aby pojedyncza osoba, dała radę opiekować się seniorem 24 godziny na dobę. Niekiedy inni członkowie rodziny potrafią pomóc wypełnić lukę podczas gdy np. jesteśmy w pracy. Czasem można zatrudnić osobę przeszkoloną do opieki nad naszym seniorem. Jednak nie możemy doprowadzić do sytuacji, w której potrzeby medyczne stają się zbyt poważne a domowa opieka nie jest w stanie być wykonywana należycie lub po prostu robi się zbyt droga.

- Czy potrzebujemy domu opieki chwilowo czy do końca życia?
Czasem sytuacja tymczasowa w naszym życiu uniemożliwia opiekę. Może to wynikać z choroby innego członka rodziny, dłuższą delegacją w pracy lub innymi zdarzeniami. Wówczas możemy zdecydować się na umieszczenie naszego seniora krótkoterminowo w domu seniora.
Jeśli jednak obserwujemy postępującą chorobę naszego seniora lub sami nie potrafimy już z powodu własnej choroby lub stałego przemęczenia i zaniedbywania pozostałych obowiązków, a wiemy, że sytuacja nie , koniecznym może być pozostawienie osoby starszej do domu seniora na stałe. Powinniśmy jednak zorientować się w alternatywnych możliwych rodzajach pomocy dla osoby starszej. Być może inny członek naszej familii, ktoś kto nie mieszka z nami ma lepsze warunki i większe możliwości do opieki nad naszym wspólnym rodzicem lub dziadkiem. Pozostaje także pomoc odwiedzająca w określonych godzinach i opiekująca się seniorem w ramach swoich obowiązków.

Znalezienie domu opieki

Znalezienie najlepszego domu opieki nie jest łatwe a może być jeszcze trudniejsze gdy jesteśmy w sytuacji wynikającej np. z konieczności błyskawicznego znalezienia odpowiedniego miejsca ponieważ osoba starsza jest po hospitalizacji lub szybko pogarsza się jej stan zdrowia. Im znajdziemy więcej informacji, tym mamy większe możliwości na znalezienie właściwego ośrodka dla bliskiej osoby. Poniżej kilka sugestii umożliwiających zawężenie możliwości wyboru:

- Zapytaj polecających.
Czy twój lekarz rodzinny lub inny specjalista zna jakieś domy starców godne uwagi? A może masz znajomych, którzy korzystali z różnych domów? Znając kogoś z doświadczeniem z pierwszej ręki możemy sobie pomóc zawęzić wybór. Trzeba tylko zwrócić uwagę, że twoje potrzeby mogą być różne od innych. Jeden wybór nie zawsze pasuje do wszystkich.

- Czytaj.
Zasoby internetowe takie jak rankingi, fora dyskusyjne, porady specjalistów opisujące istniejący stan rzeczywisty domów opieki. Grupy wsparcia mogą także dostarczyć cennych wskazówek na szukanie właściwego miejsca.

- Potrzeby medyczne seniora.
Każdy dom spokojnej starości może mieć inne doświadczenia w różnych dziedzinach. Pewnie także zatrudnia różnych specjalistów. Dowiedz się czy obserwowany dom opieki ma doświadczenie w prowadzeniu osób z urazami takimi na jakie choruje członek twojej rodziny.

- Odległość.
Ogólnie rzecz biorąc, bardziej wygodnie dla wszystkich, gdy dom spokojnej starości jest blisko poprzedniego adresu seniora. Łatwiej jest dla rodziny i znajomych odwiedzać pensjonariusza.

- Wizyta w domu opieki.
Po zawężenia listy domów, nadszedł czas, aby zaplanować wizję lokalną. Oglądanie jest kluczem do zorientowania się, czy to jest dom właściwy dla kochanej osoby. Pamiętaj, że to ludzie budują atmosferę. Zarówno pensjonariusze jak i kadra. Twój bliski powinien się tam dobrze czuć, czyli ty musisz zobaczyć czy atmosfera panująca w domu spokojnej starości w jakimś fragmencie przypomina tę domową. Ważnym jest także by dowiedzieć się, czy opieka lekarska pracuje tam odpowiednio i szybko.

Na co patrzeć oceniając personel w domu seniora:

- Jak często występuje wymiana personelu? Jaki jest poziom zatrudnienia w dni robocze, dni i wieczorami?
- Czy oni mają czas na rozmowę z tobą, czy wyczuwasz pośpiech?
- Jakie znają medykamenty i procedury ratownicze? Jak radzą się z ratownictwem w wypadkach takich jak upadki czy złamania?

Na co zwrócić uwagę u pensjonariuszy i odwiedzających:

- Czy zauważasz zainteresowanie tobą wśród pensjonariuszy mieszkańców. Czy łatwo wchodzą z tobą w interakcje? Czy są przyjaźni? Spróbuj zobaczyć ich wzajemne relacje np. w trakcie wspólnych posiłków lub gier grupowych
- Czy pensjonariusze wydają ci się szczęśliwi, zaangażowani? A może nazbyt zmęczeni i apatyczni?
- Czy są ubrani schludnie i są zadbani?
- Jeśli zobaczysz kogoś, kto wpadł w odwiedziny, możesz poprosić ich by opowiedzieli o swoich wrażeniach z domu i jak osoba z ich rodziny jest traktowana

Na co patrzeć w budynku domu zwrócić uwagę:

- Czystość. Czy obiekt wydaje ci się czysty? Czy pojawia się zapach moczu lub silnych środków, które mogą ten zapach maskować?
- Jedzenie. Jakie posiłki są zazwyczaj podawane? Czy to wygląda apetycznie i pożywnie? Czy są specjalne diety? Czy pracownicy pomagają pensjonariuszom w trakcie posiłków? Czy są one spożywane w tym samym czasie i we wspólnej jadalni?
- Zabawy i animacje. Na jakość pobytu zdecydowanie wpływa zajmowanie czasu mieszkańcom. Jakie możliwości działań i animacji są dostępne dla mieszkańców. Czy organizowane są również zabawy na wolnym powietrzu?
- Personel lekarski. Jeśli bliska ci osoba cierpi na jakąś rzadszą chorobę np. na Alzheimera, to czy istnieje specjalna jednostka lub przeszkolony personel do pomocy takiej osobie?

Koszty opieki medycznej

Średnie koszty pobytu w różnych domach spokojnej starości mogą się bardzo od siebie różnić, szczególnie gdy dom opieki gwarantuje pomoc lekarzy lub pielęgniarek. Ważne jest więc, by podejmując decyzję brać pod uwagę faktyczne potrzeby przyszłego pensjonariusza, szczególnie jeśli nasz dochód nie pozwala na zbyt wiele przy wyborze placówki. Gdy dom spokojnej starości gwarantuje specjalistów z kilku dziedzin, koszt pobytu będzie o wiele wyższy niż w domu zatrudniającym jednego lekarza lub posiadającym tylko umowę z lekarzem odwiedzającym. Jeśli jednak choroba osoby, którą zamierzasz umieścić w takim domu wymaga stałej obecności lekarza, powinieneś się nastawić na wyższe koszty.
http://partnerwreklamie.pl/ Jeśli masz jakieś ubezpieczenia, zobacz postanowienia umowy. Być może możliwe jest pokrycie części kosztów z ubezpieczenia i w których sytuacjach ono przysługuje.

Pomoc emocjonalna w trakcie przenosin do domu opieki.

Osoba przeprowadzająca się do domu opieki pozostawia znajome miejsca i wspomnienia z nimi związane. Jeśli powodem tego było nagłe pogorszenie stanu zdrowia lub operacja, osoba taka nie miała czasu na przemyślenie nowej sytuacji. Jeśli jeszcze dodamy do tego większe potrzeby usług medycznych i rehabilitacji, to możemy wyobrazić sobie jakim przeżyciem będzie dla naszego krewnego taka zmiana. Może do tego dojść złość na członków rodziny, za to że ją zostawiają. Nawet jeśli wie p tym, że rodzina nie jest w stanie zagwarantować odpowiedniej opieki. Do tego dochodzi jeszcze żal, który w niektórych przypadkach może doprowadzić do depresji.
Z drugiej strony domownicy pewnie będą mieć poczucie winy wynikające z faktu, że oddają kogoś kochanego pod opiekę obcym osobom. Ale ich poczucie winy da się zrównoważyć tłumacząc swoją decyzję tym, że senior będzie miał taką opiekę, jaka jest mu potrzebna.

Łagodzenie przejścia
Wszyscy potrzebujemy czasu na przyzwyczajenie się do nowego otoczenia. Osoba starsza, która ma zamieszkać w nowym miejscu powinien dostać od swoich bliskich wsparcie emocjonalne.
By złagodzić planowane przejście naszego bliskiego do nowego domu, możemy w miarę możliwości zaangażować go w szukanie nowego domu. Warto, by miał on szansę poznania potencjalnych placówek, rozmowy z przebywającymi tam mieszkańcami i personelem. Do niego też może należeć decyzja odnośnie wyboru placówki. Powinien także móc uzgodnić co może zabrać ze sobą do przyszłego domu. Własny kocyk lub ulubioną muzykę, co może mu zapewnić większy komfort.

Porady dla rodziny.
- Utrzymuj stały kontakt. Nawet jeśli mieszkasz daleko, częste telefony i e-maile, mają duże znaczenie. Regularne wizyty rodziny i znajomych pomogą zaaklimatyzować się po przeprowadzce. Dobrze jest także zapraszać tę osobę na każdą imprezę rodzinną.

- Bądź zaangażowany. Regularny kontakt nie tylko uspokaja ukochaną osobą, ale przez to możesz też służyć jej jako pośrednik w kontaktach z personelem. Nawet jeśli wybrałeś najlepszy z możliwych domów, powinieneś się upewnić, że twój senior ma stale opiekę na wysokim poziomie. Warto więc odwiedzać go w dziwnych porach, aby sprawdzić personel na miejscu. Im pracownicy będą czuli większe zainteresowanie, tym bardziej będą się troszczyć o twojego seniora.