BiblIos.info Pokaż nam książki, a powiemy Ci kim jesteś

About BiblIos.info

Jesteśmy młodymi ludźmi, którzy kilka lat temu zaczęli realizować skrywane od dawien dawna marzenie budowy biblioteki. Nie takiej zwykłej z pozycjami łatwo dostępnymi ale takimi, które mają w sobie historie, które nie jednokrotnie przemierzyły wiele zakątków świata. Książki z których można poczuć zapach minionych lat, stuleci.

Na naszej stronie prezentujemy wszystko to, co udało nam się zebrać. Zamierzamy również umieszczać artykuły, które mogą być pomocne kolekcjonerom, badaczom, archiwistom. Znajdziecie informacje na temat tego jak poprawnie dbać o książki, mapy, starodruki, jak je przechowywać, konserwować, przeprowadzać ich renowacje aby kolejne pokolenia również mogły z nich korzystać. Książka to dokument w postaci zszytych arkuszy tworzących wolumin, zawierający tekst słowny utrwalony graficznie. Kształtowanie się formy książki dokonywało się na podstawie istniejących systemów pisma oraz pod wpływem odpowiedniego materiału i narzędzi pisarskich. Książka przybierała postać zależną od materiału pisarskiego w określonych warunkach lokalnych.

Książka to dokument piśmienniczy myśli ludzkiej, raczej obszerny, w postaci publikacji wielostronicowej o określonej liczbie stron, o charakterze trwałym. Dzisiejsza postać książki wywodzi się od kodeksu, czyli kartek połączonych grzbietem, które wraz z upowszechnieniem pergaminu zastąpiły poprzednią formę dokumentu piśmienniczego, czyli zwój.

Ustawienie książki na półce ma duże znaczenie. Położenie jej na jednej z okładek może mieć katastrofalne skutki. Podczas czytania książkę powinno się podtrzymywać używając obu rąk. Chwytając wolumin jedną dłonią, możemy przez zbyt duży nacisk uszkodzić dół grzbietu.

Zalecane warunki przechowywania papieru w archiwach, bibliotekach i muzeach to stabilna temperatura około 16-18oC i wilgotność względna (RH) pomiędzy 45 a 55%.

Starodruk, stary druk według Karola Estreichera, twórcy "Bibliografii Polskiej" – to książka wydana między 1501 a 1800 rokiem. Szacuje się, że od XV do XVIII wieku na terenie Polski wydano 73 000 tytułów. Według Kaweckiej-Gryczowej przeciętny nakład polskiego starodruku w XVI i XVII wieku to 500 egzemplarzy.

Rycina to każda odbitka graficzna (z matrycy, czyli płyty graficznej), np.drzeworyt, miedzioryt, litografia; określenie może być używane w odniesieniu do wszystkich technik. Potocznie: ilustracja, rysunek

Mapa (z łac. mappa = 'obrus') to uogólniony obraz powierzchni Ziemi lub jej części (także nieba lub planety czy innego ciała niebieskiego), wykonywany na płaszczyźnie, w skali, według zasad odwzorowania kartograficznego, przy użyciu umownych znaków graficznych. Mapa stanowi podstawowe narzędzie badań i prezentacji wyników w historii, geografii i geodezji. Najstarszą mapą jest mapa na ścianie w anatolijskiej osadzie Çatal Höyük.

Przeniesienie powierzchni ze sfery (Ziemia nie jest idealną kulą, ma nieregularny kształt geoidy, ale przy sporządzaniu mapy przyjmuje się założenie o jej kulistości, lub że jest elipsoidą obrotową) na płaską powierzchnię mapy wymaga:

   * zastosowania odpowiedniego rzutu, czyli odwzorowania kartograficznego,
   * zmniejszenia obrazu do żądanej skali,
   * zastosowania przyjętych znaków umownych (zobacz: legenda mapy),
   * uogólnienia przedstawionego obrazu.

Domain Resolution

This domain resolves to the following IP addresses:


Retrieved from "http://aboutus.com/index.php?title=BiblIos.info&oldid=60730518"